Wspólnota Żywego Różańca

"Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: "Zdrowaś Maryja" dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania”.
                                                                                                                (św. Jan Paweł II)

“Kiedyś powszechny był zwyczaj codziennego odmawiania Różańca w rodzinie. Jak dobroczynne owoce przyniosłaby ta praktyka także dzisiaj! Maryjny Różaniec oddala niebezpieczeństwa rozpadu rodziny, jest niezawodną więzią jedności i pokoju".
​                                                                                (św. Jan Paweł II, Castel Gandolfo - 1 października 1995)

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat oraz w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują.
Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r.

W naszej parafii działa Żywy Różaniec, skupiony w sześciu różach:

  • Róża NMP Różańcowej
  • Róża świętej Matki Teresy z Kalkuty
  • Róża św. Faustyny
  • Róża św. Józefa
  • Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • Róża Matki Bożej Fatimskiej i świętych Franciszka i Hiacynty

Formacja Żywego Różańca przebiega w grupach zwanych Różami Różańcowymi. Jedna Róża składa się z 20 osób, z których każda codziennie przez cały miesiąc odmawia i rozważa jedną tajemnicę Różańca Świętego. Członkowie Żywego Różańca spotykają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca na wspólnej modlitwie i wymianie tajemnic Różańca Świętego.
Opiekunem Wspólnoty jest ksiądz Proboszcz.

  1. Odmawiać jedną, wyznaczoną dziesiątkę różańca dziennie („Ojcze Nasz”, 10x „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu”, „O mój Jezu”)
  2. Różaniec składa się z tajemnic radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych. Po upływie miesiąca następuje zmiana tajemnic różańcowych, to znaczy odmawiamy kolejną tajemnicę. Każda z 20 osób w danej Róży odmawia wyznaczoną dla siebie tajemnicę i dzięki temu codziennie zostaje odmówiony cały różaniec.
  3. Zachęcać innych do tej modlitwy w myśl słów: „Jeśli chcesz zapewnić sobie zbawienie, rozszerzaj różaniec. Pamiętaj o obietnicy Maryi: kto szerzy różaniec ten nie zginie!”
  1. Papieskie intencje misyjne, w intencji Ojca Świętego, za misje
  2. O rozkwit modlitwy różańcowej, wspólnot Żywego Różańca i tryumf Niepokalanego Serca Maryi
  3. Za biskupów, kapłanów, kleryków i o nowe święte powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne z naszej parafii
  4. O nawrócenie grzeszników
  5. O ochronę życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci
  6. O łaskę czystych serc oraz dobrych obyczajów dla wszystkich ludzi
  7. Za zmarłych członków Żywego Różańca

„Rodzina, która odmawia razem różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie: Jezusa stawia w centrum, dzieli się z Nim radości i cierpienia, w Jego ręce składa się potrzeby i projekty, od Niego czerpie się nadzieję i siłę na drogę.”

“Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia. Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany!
                                                                                         (św. Jan Paweł II)