Ministranci

Termin łaciński ministrare oznacza służyć, pomagać – wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.

Ministranci to osoby aktywnie zaangażowane w życie parafii. Ich głównym zadaniem jest służba Bogu zarówno podczas Mszy świętych oraz nabożeństw, jak i w codziennym życiu. Ministrant jest pomocnikiem kapłana – pomaga mu w sprawowaniu Mszy świętej oraz innych nabożeństw, np: przygotowuje oraz przynosi naczynia liturgiczne, czyta czytania. Ministrant jest osobą, która NIESIE ZNAKI. Są to konkretne przedmioty, bez których liturgia nie mogłaby zaistnieć. Nadają one bowiem Eucharystii szczególne znaczenie. Mają ludziom wierzącym coś przedstawić, wskazać na inną rzeczywistość.

Ministrant jest przykładem dla innych i podobnie jak kapłan, stara się być niejako drugim Chrystusem. Podobnie jak on nosi białą komżę lub albę, znak czystości i niewinności. Bliskość Jezusa w czasie liturgii zobowiązuje do Jego naśladowania w pełnieniu służby zawsze i wszędzie. To tylko niektóre wybrane punkty, jakie cechują dobrego ministranta.

Obowiązkiem ministranta jest: udział w niedzielnej Mszy świętej, udział w dzień powszedni we Mszy świętej, udział w zbiórce ministrantów.

Zapraszamy do służenia przy ołtarzu nowych kandydatów na ministrantów. Można zgłaszać się w zakrystii lub kancelarii do księdza Proboszcza – Opiekuna Ministrantów.

„W odprawianiu liturgii każdy spełniający swą funkcję, czy to duchowny, czy świecki, powinien czynić tylko to i wszystko to, co należy do niego z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych. Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego. Należy więc starannie wychować te osoby w duchu liturgii oraz przygotować do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności”. (KL 28-29)